Atrofia pochwy – czym jest i jak sobie z nią radzić?
Atrofia pochwy, znana również jako zanikowe zapalenie pochwy, to częsty problem u kobiet, szczególnie w okresie menopauzy. Wynika z obniżenia poziomu estrogenów, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności i grubości tkanek błony śluzowej pochwy, jej wysuszenia oraz zwiększonej podatności na urazy i infekcje. Fizjologicznie atrofia jest związana z menopauzą, ale może także występować w określonych stanach patologicznych np. po porodzie w wyniku uszkodzenia tkanek.
Główne objawy, jakie obserwują kobiety to:
• uczucie suchości i pieczenia
• ból podczas współżycia (dyspareunia)
• swędzenie lub podrażnienie okolic intymnych
• a także częste i nawracające infekcje zapalanie pęcherza
• czy nietrzymanie moczu.
Innowacyjne rozwiązanie
Od niedawna także w Polsce są już dostępne zabiegi iniekcyjne, które jak potwierdzają badania, mogą być skuteczną metodą regeneracji i odmładzania tkanek pochwy. Stosowane preparaty zawierają składniki, takie jak kwas hialuronowy i specjalną kombinację aminokwasów, dzięki czemu stymuluje fibroblasty do odbudowy kolagenu, co w efekcie końcowym:
• poprawia nawilżenie i elastyczność błony śluzowej
• zwiększa napięcie tkanek pochwy
• redukuje dyskomfort życia intymnego
• wspomaga gojenie oraz regenerację po urazach.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską w celu oceny problemu i wykluczenia przeciwwskazań. Zalecane jest także wykonanie badań cytologicznych przed zabiegiem. Lekarz za pomocą iniekcji podaje preparat w okolice pochwy, co trwa zwykle kilka minut i jest poprzedzony znieczuleniem miejscowym.
Zabieg jest mało inwazyjny i pozwala od razu wrócić do normalnej aktywności.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Zabiegi iniekcyjne są idealne dla kobiet: w okresie menopauzy; po porodach (zabieg można wykonać już 6 tygodni po porodzie), szczególnie jeśli doszło do uszkodzeń tkanek; cierpiących na suchość pochwy niezależnie od wieku, a także chcących poprawić jakość życia intymnego.
Efekty zabiegów potwierdzone badaniami.
Pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszym podaniu preparatu, a pełne rezultaty są widoczne po 3 sesji i utrzymują się do 6 m-cy, co zostało potwierdzone badaniami.
Jak mówi dr Elena Fasola z Włoskiego Stowarzyszenia Ginekologii Estetycznej i Funkcjonalnej – w wywiadzie dla Rynku Estetycznego – przeprowadzono wieloośrodkowe badania na 100 pacjentkach w wieku od 46 do 60 lat. Pacjentki były w dobrym zdrowiu, ale z mniej lub bardziej nasilonymi objawami związanymi z klimakterium i menopauzą, takimi jak suchość, świąd, pieczenie i dyspareunia. Kontrolowano rezultaty po 3. i 6. miesiącach od zabiegu. Już po pierwszej iniekcji niemal wszystkie pacjentki zgłaszały zmniejszenie dyspareunii i suchości. Po trzech miesiącach mówiło tak 90 proc. z nich. Po 6 miesiącach stabilne 85 proc. pacjentek utrzymywało wyniki osiągnięte po trzeciej iniekcji, z zauważalną poprawą jakości życia, mierzną testem QOL.
Wszystkie pacjentki, nawet te z łagodnymi objawami, zgłaszały poprawę aktywności seksualnej, lepsze nawilżenie, a także uczucie: „większej zwartości wejścia do pochwy”. Pacjentki leczone także w obszarze warg sromowych większych zgłaszały zadowalającą poprawę wyglądu sromu oraz uczucie: „większej zwartości sromu”.
Atrofia pochwy to problem, który można skutecznie leczyć. Zabiegi iniekcyjne, oferują nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, przywracając kobietom komfort i radość z życia intymnego. Warto skonsultować się z ginekologiem, aby dobrać terapię najlepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb.